Brak produktów
Poradnik w którym opisane są podstawowe zasady montażu termostatów domowych.
Odpowiednie sterowanie temperaturą w domu pozwala nam oszczędzać na kosztach ogrzewania. Jednym z rozwiązań które może przyczynić się do zmniejszenia rachunków związanych z ogrzewaniem jest montaż programowalnego termostatu domowego który będzie sterował procesem włączania i wyłączania grzania w jak najbardziej efektywny sposób. Warto zwrócić uwagę na rodzaj termostatu oraz na miejsce w którym zamontujemy nasz termostat. W poradniku przedstawimy wam kilka wskazówek które pomogą zaoszczędzić wam czas oraz pieniądze.
Temperaturę optymalna dla naszej domowej instalacji cieplnej powinniśmy dostosowywać przede wszystkim do temperatury jak panuję na zewnątrz. W cieplejsze dni zapotrzebowanie na ciepło jest mniejsze niż w dni srogiego mrozu dlatego warto aktualizować wartość nastaw temperatury wraz z przewidywanymi długotrwałymi zmianami pogody.Niższa temperatura w instalacji to mniejsze straty ciepła i oszczędności dla naszego domowego budżetu.Z powyższego rozumowania możemy wyciągnąć wniosek pierwszy
Wskazówka nr.1
Dostosowuj temperaturę instalacji grzewczej do warunków otoczenia.
Do automatycznego sterowania pracą kotła w celu regulacji temperatury czynnika grzewczego służy termostat pokojowy dostosowujący ją do temperatury mierzonej w ogrzewanym pomieszczeniu.
Wskazówka nr.2
Niższa temperatura zadana w nocy i podczas nieobecności
Częstą funkcją którą posiadają termostaty jest zegar (np. BHT-1000, BHT-322) dzięki któremu możliwe jest ustawienie innych wartości temperatury, jaka ma być utrzymywana w domu w różnych porach dnia oraz tygodnia. Warto korzystaj z tej użytecznej funkcji ponieważ dzięki zaprogramowaniu obniżonej temperatury mniej więcej o 5°C na czas regularnych, podczas kilkugodzinnych nieobecności domowników możliwe jest oszczędzenie dużej ilości pieniędzy po przez zmniejszenie kosztów ogrzewania od kilku do kilkunastu procent.
Nie zaleca się ustawiania większej różnicy temperatury od 5°C ponieważ obniżenie temperatury jeszcze bardziej generuje koszty które trzeba ponieść aby ponownie rozgrzać zimne pomieszczenia.
Wskazówka nr.3
Gdzie najlepiej zamontować termostat?
Musimy pamiętać o tym że termostat to urządzenie elektroniczne w którym w przeważającej większość czujnik temperatury jest umiejscowiony w obudowie.Takie rozmieszenie czujnika wymusza konieczność montażu regulatora temperatury w miejscu w którym nie narazimy go na ciągłe znaczne wahania temperatury.
Termostat należy umieścić w pomieszczeniu w którym możemy uzyskać do niego wygodny dostęp oraz chcemy aby temperatura w całym domu była podobna do temperatury panującej w pokoju z termostatem (tzw. pokój wzorcowy ).Regulator nie powinien on być narażony na działanie słońca oraz powinien być oddalony od źródeł ciepła takich jak kuchenka,lodówka,kominek itp.
W innym przypadku będziemy musieli borykać się zakłóceniami pracy powodowany przez zewnętrzne czynnik.
Jeżeli wystarczy nam żeby temperatura w całym domu była podobna, to instalowanie jednego termostatu jest odpowiednią opcją która pozwala zaoszczędzić pieniądze.Jeżeli jednak konieczne jest indywidualne dostosowywanie temperatury każdego z pomieszczeń to zalecane jest stosowanie regulatora temperatury dla każdego pomieszczenia,co bardzo często okazuje się być bardzo praktyczne.