Jak dobrać czujnik temperatury | Poradnik praktyczny

Dobór czujnika temperatury może być czasami kłopotliwy biorą pod uwagę jak wiele rodzajów i typów występuje w sprzedaży. Poniżej możecie znaleźć zestawienie dzięki któremu dobór odpowiedniego czujnika temperatury do wymaganego zastosowania będzie dużo szybszy i prostszy. :-)

Czujniki oferowane w naszym sklepie dzielą się na dwa rodzaje :


1.Czujniki rezystancyjne:

Symbol termistora
rys. Symbol termistora

Czujnik rezystancyjne to najprościej mówiąc oporniki których opór jest uzależniony od temperatury. Od standardowych rezystorów odróżnia je duża większa wrażliwość na zmiany temperatury. Wykonuje się je z tlenków od których rodzaju i proporcji zależą właściwości termistora. Dzieje się tak ponieważ rezystancji materiałów z jakich są wykonane czujnik zmienia się wraz z temperaturą.

Do tego rodzajów czujników zaliczamy czujnik typu RTD oraz typu NTC.

Czujnik PT100
zdj. Czujnik PT100

PT100 - Najczęściej stosowany:

Zakres temperatur stosowania : -50°C to +350°C.

Ze względu na wysoką dokładność i stabilność są najpowszechniej stosowane w przemyśle! Czujniki PT100 posiadają bardzo zbliżoną do liniowej charakterystykę zmian oporu w swoim zakresie pomiarowym -50 to +350 °C. Ich wadą jest trochę wyższa cena w porównaniu do innych typów czujników. Typ Pt100 daje rzeczywiste odwzorowanie temperatury w zakresie pomiaru. Nazwa pochodzi od "Pt" dla Platyny a liczba 100 pochodzi od rezystancji jaką ma czujnik przy 0°C. :-)

Zalety:

 • Dokładność.
 • Duży zakres pomiaru temperatury.
 • Szybkość reakcji.
 • Mała bezwładność czujnika.

Zależność pomiędzy temperaturą a oporem dla PT 100.

Temperatura [C]Opór [Ω]
-20018,52
-10060,26
0100
100138,51
200175,86
300212,05
400247,09
500280,98
Tab 1. Czujnik Pt 100,zmiana oporu wraz z temperaturą.Typ NTC
(Negative Temperature Coefficient):

Czujnik NTC
zdj. Czujnik NTC

Zakres temperatur stosowania : -40°C to +125°C.

Termistory w których zmiana temperatury jest także ściśle powiązana z zmianą oporu. Charakteryzują się wysoką rezystancją w niskich temperaturach. W miarę wzrostu temperatury następuje szyki spadek rezystancji. Z powodu dużych zmian oporu na każdego °C, nawet małe zmiany temperatury są wykrywane z wysoką dokładnością.

Zalety:

 • Niska cena.
 • Dokładność.
 • Szybkość reakcji.


2.Termopary - Czujniki termoelektryczne:

 Symbol termopary
rys. Symbol termopary
termopara
zdj. Termopara

Czujnik na zmianę temperatury reaguję zmianą napięcia na jego końcach. Połączone dwa różne metale tworzą tzw. termoparę. Zasada działania termopary opiera się na zjawisku Seebecka, które polega na powstaniu siły elektromotorycznej w obwodzie składającym się ze złącza dwóch metali umieszczonego w różnych temperaturach. Pierwsze złącze to końcówka czujnika temperatury, który umieszczamy w miejscu pomiaru, a drugie to połączenie w szafie sterowniczej. Czujnik termoelektryczne nie są liniowe dlatego pomiar musi być konwertowany i kompensowany przez regulator temperatury.Dokładność czujnika jest niższa niż w przypadku czujników RTD np. PT100 jednak oferują pracę w dużo większym zakresie temperatur ( -200°C to +1200°C). Do tego rodzajów czujników zaliczamy: ,Typ J oraz Typ K.

Termopara Typ J:

Zakres temperatur stosowania : -40°C to +750°C.

Zalety:

 • Niska cena.
 • Stosunkowo duży zakres pomiarowy.
 • Niezawodność.

Ma on mniejsze znaczenie w przemyśle ze względu na ograniczony zakres mierzonych temperatur (od -40°C do +750°C). Ich czułość wynosi 55?V/°C.


Termopara Typ K:

Zakres temperatur stosowania : -200°C to +1200°C.

Zalety:

 • Bardzo duży zakres pomiarowy.
 • Niezawodność.

Stosowany w zakresie temperatur od -200 do +1200°C. Zależność SEM od temperatury dla tego termoelementu jest prawie liniowa, a jego czułość wynosi 41?V/°C.Tabela doboru czujników temperatury
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Captcha
Komentarze na Facebooku